Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Regulamin pobierania i rozliczania opłat za pobyt dziecka i wyżywienie w Przedszkolu w Skarszewach „Tęczowy Zakątek”

27 styczeń 2025

Regulamin pobierania i rozliczania opłat za pobyt dziecka i wyżywienie w Przedszkolu w Skarszewach

„Tęczowy Zakątek”

Zarządzenie nr 08/2024/25 Dyrektora Przedszkola w Skarszewach „Tęczowy Zakątek”

z dnia 20.12.2024r.

w sprawie wprowadzenia Regulaminu pobierania i rozliczania opłat za pobyt dziecka i wyżywienie w Przedszkolu w Skarszewach „Tęczowy Zakątek”

Na podstawie:

art.106 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ( Dz. U. z 2021 r. poz. 1082), w porozumieniu z Burmistrzem Skarszew, w sprawie opłat za korzystanie z wyżywienia.

  • 1

Z dniem 01.01.2025r. wprowadza się zmiany do Regulaminu pobierania i rozliczania opłat za wyżywienie w Przedszkolu w Skarszewach „Tęczowy Zakątek”, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia oraz dzienną stawkę żywieniową.

  • 2

1. Dzienna stawka żywieniowa wynosi 8,00zł (słownie: osiem złotych, 0/100gr), w tym:
1) śniadanie – 2,00zł (słownie: dwa złote 00/100gr)
2) obiad – 4,40zł (słownie: cztery złote 40/100gr)
3) podwieczorek - 1,60zł (słownie: jeden złoty 60/100gr)


2. Stawki, o których mowa w ust. 1 obejmują tylko zakup produktów niezbędnych do przygotowania posiłków (tzw. wsad do kotła).

  • 3

Regulamin ten normuje zasady odpłatności wnoszonej przez rodziców dzieci korzystających z wyżywienia w placówce, oraz opłaty za pobyt dzieci w przedszkolu przekraczający godziny nieodpłatne, ustalone przez organ prowadzący.

  • 4

Z dniem 01.01.2025r. . traci moc REGULAMIN POBIERANIA I ROZLICZANIA ODPŁATNOŚCI ZA POBYT DZIECKA I WYŻYWIENIE W PRZEDSZKOLU W SKARSZEWACH „TĘCZOWY ZAKĄTEK” z dnia 02.05.2022r.

  • 5

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od dnia 01.01.2025r.

Załącznik do Zarządzenia nr 8/2024/25

REGULAMIN

POBIERANIA I ROZLICZANIA ODPŁATNOŚCI

ZA WYŻYWIENIE I POBYT DZIECKA

W PRZEDSZKOLU W SKARSZEWACH

„TĘCZOWY ZAKĄTEK”

Na podstawie:

  • 106Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ( Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 )
  • Uchwała nr. XXXVII/343/18 Rady Miejskiej w Skarszewach z dnia 6 marca 2018r.
  • Zarządzenie nr 07/2024/25 Dyrektora Przedszkola w Skarszewach „Tęczowy Zakątek” z dnia 20.12.2024r., w porozumieniu z Burmistrzem Skarszew, w sprawie opłat za korzystanie z wyżywienia.
  • 1

Regulamin pobierania i rozliczania odpłatności za pobyt dziecka i wyżywienie w Przedszkolu w Skarszewach „Tęczowy Zakątek” zwany dalej „Regulaminem” określa zasady naliczania opłat za pobyt i wyżywienie oraz sposób dokonywania opłat.

  • 2
  1. Organem prowadzącym przedszkole jest Rada Miejska w Skarszewach.
  2. Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wspólny wniosek Dyrektora przedszkola i Rady Rodziców.
  3. Przedszkole świadczy swoje usługi zgodnie z organizacją pracy przedszkola określone w arkuszu organizacyjnym placówki.
  • 3
  1. Przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 6,00 do 16,30.
  2. Przedszkole zapewnia:
  3. realizację podstawy programowej, określonej w odrębnych przepisach ,
  4. bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący,
  5. warunki do harmonijnego i wszechstronnego rozwoju,
  6. bezpieczeństwo w czasie przebywania dziecka na terenie przedszkola.
  • 4
  1. Przedszkole zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszy niż 5 godzin dziennie tj. od godz. 7,30 do 12,30.
  2. Czas w którym przedszkole zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę, oraz wysokość odpłatności za świadczenia realizowane w czasie przekraczającym poza czas świadczeń bezpłatnych określa uchwała Rady Miejskiej w Skarszewach.
  3. Rodzice/ prawni opiekunowie deklarują godziny pobytu swojego dziecka w przedszkolu zgodnie ze swoimi potrzebami, godziny te są stałe, takie same i obowiązują przez wszystkie dni danego miesiąca.
  • 5
  1. Ustala się odpłatność za świadczenia udzielane przez przedszkole w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o których mowa w § 3 ust.1 w wysokości 1,44 zł. za każdą godzinę dodatkową.
  2. W przedszkolu istnieje możliwość korzystania od 1 do 5,5 godzin wykraczających poza wymiar godzin określonych w § 3 ust. 1.
  3. Ustala się, że każda rozpoczęta godzina pobytu dziecka w przedszkolu, wykraczająca poza określony w § 3 ust. 1 czas a nie zadeklarowany w świadczeniu usług w zakresie wychowania przedszkolnego płatna jest w wysokości 1,44zł za każdą rozpoczętą godzinę.
  4. Opłatę w wysokości 1,44 zł za każdą godzinę zajęć przekraczających godz. od 7,30 do 12,30, nie wnoszą rodzice/opiekunowie prawni dziecka, które do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym kończy 6 lat.
  • 6
  1. Przedszkole prowadzi żywienie
  2. Korzystanie z posiłków jest odpłatne.
  3. Posiłki wydawane są:
  4. wychowankom przedszkola, których rodzice/ prawni opiekunowie zadeklarowali korzystanie przez dziecko z posiłków, i wnoszą opłaty za wyżywienie
  5. dzieciom, którym dożywianie w całości lub częściowo refundowane jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
  6. Rodzice/ opiekunowie prawni zobowiązani są do uiszczania opłat z tytułu korzystania z wyżywienia
  7. Stawka żywieniowa ustalana jest w placówce przez dyrektora przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym, z uwzględnieniem wymogów wynikających z odrębnych przepisów, na podstawie dokonanej kalkulacji cen produktów spożywczych, potrzebnych do przygotowania posiłków. Procentowy podział dziennej stawki żywieniowej:
  • Śniadanie - 25%
  • Obiad - 55%
  • Podwieczorek - 20%

5. W przedszkolu istnieje możliwość korzystania z wyżywienia w zakresie:

            - 3 posiłków tj. śniadanie, obiad, podwieczorek,

            - 2 posiłków tj. Śniadanie i obiad lub obiad i podwieczorek

            -  1 posiłek tj. obiad

6. Wysokość opłaty dotyczącej dziennej stawki żywieniowej wg treści zarządzenia Dyrektora przedszkola, w porozumieniu z organem prowadzącym może ulegać zmianie, każda zmiana z wyprzedzeniem ogłaszana jest na tablicy ogłoszeń, stronie internetowej przedszkola.

7. Dzieci spożywają posiłki zgodnie z obowiązującym ramowym rozkładem dnia w każdej grupie wiekowej:

  1. 8,30 - śniadanie,
  2. 11,30 - obiad
  3. 14,00 – podwieczorek

8.  Intendent przedszkola w porozumieniu z kucharką oraz po akceptacji dyrektora         przedszkola ustala jadłospis dekadowy, który jest wywieszany na tablicy informacyjnej dla   rodziców, umieszczany na stronie internetowej przedszkola.

  • 7
  1. Rodzice/ prawni opiekunowie, zobowiązani są do wniesienia opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole do 20 dnia każdegomiesiąca. Powyższy obowiązek istnieje również w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu.
  2. W przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu za każdy dzień nieobecności, odliczeniu podlegają tylko koszty wyżywienia zadeklarowane w świadczeniu usług w zakresie wychowania przedszkolnego.
  3. Naliczanie opłat za wyżywienie w okresie ferii letnich i ferii zimowych oraz dni międzyświątecznych odbywa się na podstawie deklaracji rodzica. Rodzic zobowiązuje się do uiszczania opłat za posiłki w tych dniach. Odliczenia wynikające z nieobecności dziecka w wyżej wymienionych terminach będą realizowane wyłącznie w sytuacji, kiedy nieobecność dziecka zostanie zgłoszona z 3 dniowym wyprzedzeniem.
  4. Za czas opóźnienia w uiszczaniu opłat przedszkole będzie naliczać odsetki ustawowe.
  5. Wpłaty za korzystanie z usług/świadczeń przedszkola dokonuje się przelewem na podane konto lub u intendenta przedszkola:

opłata za usługi i wyżywienie- BS Starogard Gdański o. Skarszewy nr konta:

66 8340 0001 2011 0102 9275 0002

  • 8
  1. Dokumentem, na podstawie którego naliczona zostaje odpłatność za pobyt dziecka w przedszkolu jest deklaracja rodziców/ prawnych opiekunów dotycząca odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu.
  2. Deklaracja, o której mowa powyżej obowiązuje przez cały rok szkolny, lub zadeklarowany okres pobytu dziecka w przedszkolu. Wyjątkiem jest okres letni (miesiąc lipiec i sierpień), wówczas rodzice/prawni opiekunowie deklarują chęć pobytu dziecka w placówce składając nową deklarację.
  3. Rodzice/prawni opiekunowie, którzy chcą zmienić godziny pobytu dziecka w przedszkolu lub zakres spożywanych posiłków, powinni zgłosić się do sekretariatu lub intendentki do końca miesiąca, celem sporządzenia zmiany deklaracji. W takim przypadku zmiany będą obowiązywały od nowego miesiąca.
  • 9
  1. Inne sfery działalności przedszkola np. logopedia czy nauka języka obcego itp. organizuje dyrektor przedszkola, zajęcia te są nieodpłatne.
  • 10

Integralną częścią niniejszego regulaminu jest :

  1. Załącznik nr 1 – deklaracja rodziców/prawnych opiekunów dotycząca odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu.

Załącznik nr 1 do REGULAMINU

POBIERANIA I ROZLICZANIA ODPŁATNOŚCI

ZA WYŻYWIENIE I POBYT DZIECKA

W PRZEDSZKOLU W SKARSZEWACH „TĘCZOWY ZAKĄTEK”

Deklaracja rodziców / prawnych opiekunów dotycząca odpłatności

za pobyt dziecka

w przedszkolu w Skarszewach ,,Tęczowy Zakątek”,

rok szkolny .............................

Deklaracja złożona w dniu ...................................

Imiona i nazwiska rodziców / opiekunów pranych .........................................................

Imię i nazwisko dziecka .................................................................................................

Grupa do której uczęszcza dziecko ...............................................................................

Godziny w których dziecko będzie uczęszczało do przedszkola ...................................

Dziecko korzystać będzie z wyżywienia w zakresie (podkreśl wybraną opcję)

  • 3 posiłków tj. Śniadanie, obiad, podwieczorek
  • 2 posiłków tj. Śniadanie, obiad
  • 1 posiłek tj. Obiad

 

Zobowiązujemy się do 20 dnia każdego miesiąca uiszczać opłaty związane z pobytem dziecka w przedszkolu, zgodnie ze złożoną deklaracją.

Zapoznałam/em się z Regulaminem odpłatności za pobyt dziecka w Przedszkolu w Skarszewach ,,Tęczowy Zakątek”.

......................................................................................

(podpis rodziców / opiekunów prawnych)

KLAUZULA INFORMACYJNA

Administratorem danych osobowych dziecka, a także rodziców (opiekunów prawnych) dziecka uczęszczającego do naszej placówki jest Przedszkole w Skarszewach ,,Tęczowy Zakątek”, ul. Kopernika 1, 83-250 Skarszewy, tel. 58 588 26 41, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Administrator danych osobowych jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo przekazanych danych osobowych oraz przetwarzanie ich zgodnie z przepisami prawa.

JAK MOGĄ SIĘ PAŃSTWO Z NAMI SKONTAKTOWAĆ?

Nasza placówka wyznaczyła Inspektora Ochrony Danych Osobowych, z którym mogą się Państwo skontaktować za pośrednictwem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Z inspektorem ochrony danych mogą się Państwo kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych.

W JAKIM CELU I NA JAKIEJ PODSTAWIE PRAWNEJ WYKORZYSTUJEMY DANE?

Dane osobowe dziecka, a także rodziców (opiekunów prawnych) dziecka uzyskane w związku z uczęszczaniem dziecka do naszej placówki będziemy wykorzystywać w następujących celach:

Wykonywania działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, w tym realizowaniu programów wychowania przedszkolnego oraz wykonywania ciążących na nas obowiązków prawnych, w szczególności w zakresie:

  • prowadzenie obowiązku zajęć edukacyjnych,
  • odżywiania dziecka,
  • pobierania opłat za wyżywienie dziecka oraz za pobyt dziecka, ponad bezpłatne godziny,
  • udzielania dziecku pomocy psychologiczno – pedagogicznej, rewalidacji,
  • organizowania wycieczek,
  • udzielania informacji o dziecku rodzicom ( opiekunom prawnym) dziecka, lub innej osobie upoważnionej przez rodzica (opiekuna prawnego) dziecka,
  • prowadzenia dokumentacji związanej z przebiegiem działalności wychowawczej i opiekuńczej,

na podstawie art. 6 ust. 1 lit. C RODO – wykonywania obowiązku nałożonego przepisami prawa.

Przepisy prawa, w szczególności:

  1. ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe,
  2. ustawa z dnia 7 września 1991 r. O systemie oświaty, a także akty wykonawcze do tych ustaw,
  3. ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej,
  4. rozporządzenie Ministra edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publicznej przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
  5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielenia pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

II. związanych z wykonywaną przez nas działalnością wychowawczą, dydaktyczną, opiekuńczą, w przypadku wyrażenia przez Państwa odrębnej, wyraźnej zgody na przetwarzanie danych osobowych dziecka lub rodzica (opiekuna prawnego) dziecka, w szczególności w celu:

  • usprawniania kontaktu między upoważnionym pracownikiem przedszkola, a rodzicem ( opiekunem prawnym ) dziecka,
  • wskazania osoby upoważnionej do odbioru dziecka z przedszkola
  • przetwarzania wizerunku dziecka, dla: promowania działalności przedszkola, upamiętniania pobytu dziecka w naszym przedszkolu,
  • udziału dziecka w zawodach i konkursach itp.
  • Wydawania na wniosek rodziców ( opiekunów prawnych) opinii i zaświadczeń.

Na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO – ZGODA

III. w celach archiwizacyjnych na podstawie przepisów w sprawie klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji oraz przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych,

  • na podstawie art. 6 ust 1 lit. c RODO – wykonanie obowiązku nałożonego przepisami prawa.

Przepis prawa: Ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.

SZCZEGÓLNE KATEGORIE DANYCH.

Jeżeli w celu zapewnienia dziecku, podczas pobytu w przedszkolu, odpowiedniej opieki medycznej, pomocy medycznej lub pomocy psychologiczno-pedagogicznej, odżywiania, lub  w innych celach konieczne będzie przetwarzanie szczególnych kategorii danych, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO, w szczególności danych dotyczących stanu zdrowia dziecka, przekonań religijnych – dane te będą przetwarzane na podstawie art. 9 ust. 2 lit a,c,g  i  h  RODO, tj.:

  • przetwarzania odbywa się na podstawie odrębnej, wyraźnej ZGODY rodzica (opiekuna prawnego) dziecka – art. 9. Ust. 2 lit a,
  • przetwarzanie jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, a osoba, której dane dotyczą, jest fizycznie lub prawnie niezdolna do wyrażenia zgody – art. 9 ust. 2 lit c,
  • przetwarzanie jest niezbędne ze względów związanych z ważnym interesem publicznym, na podstawie przepisów prawa – art. 9 ust. 2 lit g,

Przepisy prawa:

  1. 155 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe,
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 r., w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą,
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach,
  4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
  • przetwarzanie jest niezbędne dla celów profilaktyki zdrowotnej – art. 9 ust. 2 lit h.

OBOWIĄZEK PODANIA DANYCH OSOBOWYCH.

  1. Podanie danych osobowych dziecka, a także rodziców (opiekunów prawnych) dziecka, w zakresie w jakim przepisy prawa nakładają na nas obowiązek działania, jest wymogiem ustawowym i jest niezbędne do wykonywania przez naszą placówkę działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej w tym realizowania programów wychowania oraz wykonywania ciążących na nas obowiązkach prawnych. Odmowa ich podania uniemożliwi wykonywanie tych obowiązków przez naszą placówkę.
  2. Podanie danych przetwarzanych na podstawie zgody jest dobrowolne. Brak zgody spowoduje niemożność zrealizowania zamierzonego celu, lecz nie wpłynie na realizację głównych zadań przez placówkę, względem dziecka.

JAK DŁUGO BĘDZIEMY WYKORZYSTYWAĆ DANE?

Dane osobowe dziecka, a także rodziców (opiekunów prawnych) dziecka będziemy wykorzystywać przez okres niezbędny do realizacji opisanych powyżej celów, w oparciu o poniższe zasady:

  1. Dane osobowe dziecka, a także rodziców (opiekunów prawnych) dziecka, przetwarzane w celu wykonywania działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, w tym realizowanie programów wychowania oraz wykonywania ciążących na nas obowiązkach prawnych będą przechowywane:
  2. Przez okres wykonywania działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej wobec dziecka, a później
  3. W celach archiwalnych w oparciu o przyjęte w naszej placówce wewnętrzne przepisy i procedury, opracowane na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
  4. Dane osobowe dziecka, a także rodziców (opiekunów prawnych) dziecka przetwarzane na podstawie odrębnej, wyraźnej zgody, będą przechowywane przez okres potrzebny do osiągnięcia celu, w jakim zgoda została udzielona, lub do czasu wycofania zgody.

JAKIE MAJĄ PAŃSTWO PRAWA?

Mają Państwo prawo do:

  1. wycofania zgody.

W związku z faktem, iż Państwa dane osobowe przetwarzane są, w niektórych przypadkach (opisanych powyżej) na podstawie zgody mają Państwo prawo w tych przypadkach wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie, jednak bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, które podjęto przed wycofaniem zgody.

  1. dostępu do danych osobowych, a także otrzymania kopii danych.

Jest to prawo, dzięki któremu mogą Państwo żądać od nas, abyśmy potwierdzili, czy przetwarzamy Państwa dane osobowe oraz otrzymać od nas dostęp do tych danych (w tym ich kopii).

  1. sprostowania danych, gdy są one nieprawidłowe,, lub ich uzasadnienia.

Jest to prawo, dzięki któremu mogą Państwo żądać od nas, abyśmy sprostowali Państwa dane osobowe, które są nieprawidłowe oraz abyśmy uzupełnili niekompletne dane osobowe.

  1. usunięcia danych

Jest to prawo, dzięki któremu mogą Państwo żądać od nas, abyśmy usunęli Państwa dane osobowe (zwane również ,,prawem do bycia zapomnianym”).

W takiej sytuacji mamy obowiązek usunąć Państwa dane osobowe, pod warunkiem, że spełniona jest jedna z następujących przesłanek:

  • dane osobowe nie są już niezbędne do celów, dla których zostały zebrane,
  • cofnięto zgodę, na której opiera się przetwarzanie i nie mamy innej podstawy prawnej do ich przetwarzania,
  • dane osobowe były przetwarzane niezgodnie z prawem,
  • dane osobowe muszą zostać usunięte w celu wywiązania się z obowiązku prawnego.
  1. Ograniczenia przetwarzania danych.

Jest to prawo, dzięki któremu mogą Państwo żądać od nas, abyśmy ograniczyli przetwarzanie Państwa danych osobowych, w następujących przypadkach, gdy:

  • kwestionują Państwo prawidłowość swoich danych, przetwarzanych przez nas,
  • przetwarzanie przez nas Państwa danych osobowych jest niezgodne z prawem i sprzeciwili się Państwo usunięciu swoich danych osobowych,
  • nie potrzebujemy już Państwa danych osobowych, ale są one Państwu potrzebne do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń

Szczegółowe omówienie poszczególnych praw w zakresie ochrony danych osobowych oraz wskazówki jak z nich korzystać.

  1. Mają Państwo także prawo wnieść skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, jeżeli uważają Państwo, że przetwarzanie Państwa danych osobowych narusza przepisy prawa.

KOMU PRZEKAZUJEMY DANE?

Z zachowaniem wszelkich gwarancji bezpieczeństwa danych, dane osobowe dziecka, a także rodzica (opiekuna prawnego) dziecka możemy przekazać – oprócz osób upoważnionym przez Administratora danych – innym podmiotom, w tym:

  • podmiotom przetwarzającym je w naszym imieniu, np. Dostawcom usługi informatycznych, Gminnemu Ośrodkowi Obsługi Szkół i Przedszkoli w Skarszewach, podmiotom świadczącym na naszą rzecz usługi archiwizacyjne
  • Kuratorium Oświaty, a także innym podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa.